WELCOME TO VILAGOROKSEG!!!

Üdvözöllek a weblapomon!

MENÜ

http://talaldki.freeblog.hu/files/merre/kezetszettesz.jpg

 

A Megváltó Krisztus szobra

 

A Megváltó Krisztus szobra (portugálul: Cristo Redentor – a „Megváltó szobra”) 30 méter magas Jézust ábrázoló, kitárt karjaival keresztet formáló műalkotás a brazíliai Rio de Janeiróban. [1] A világ egyik legismertebb szobra az egykori brazil főváros (1960-ig) és az ország jelképe. A 8 méteres talapzaton álló emlékmű 1145 tonnás (ebből a fej 36,5 tonnás, a kezek egyenként 9,1 tonnásak) az oltalmazón széttárt karok teljes szélessége 30 méter. A Megváltó Krisztus szobra a 704 méter magas Púpon, azaz a trópikus Tijuca Erdei Nemzeti Parkban emelkedő Corcovado-hegyen áll.[2][3] A szobor Brazília leglátogatottabb műemléke: évente 1,8 millió turista keresi fel.

Története és jellegzetességei [szerkesztés]

A Corcovado-hegy gránittömbjén emelkedő vallási emlékmű megalkotásának első gondolata 1850 körül fogalmazódott meg. Az ötletgazda, Dom Pedro Maria Boss katolikus pap tervei kivitelezéséhez a portugál Izabella hercegnőtől kért anyagi támogatást, sikertelenül.

Ugyanez az ötlet 1921-ben került ismét a figyelem középpontjába, amikor Brazília függetlenségének 100. évfordulója alkalmából az egyik ismert hetilap pályázatot írt ki egy nemzeti emlékhely megtervezésére. A győztes Heitor da Silva Costa pályaműve lett: egy hatalmas Krisztus-szobor, amely mintha oltalmazón magához akarná ölelni a várost – a mozdulat a szenvedély és a tökéletesség érzetét kelti, egyben kifejezi a felszabadulás és függetlenség örömét. Az elképzelés megvalósítására a Rio de Janeiró-i főegyházmegye Emlékműhét elnevezéssel Brazília-szerte sikeres adománygyűjtést rendezett.

A szobor Párizsban készült. Kivitelezésén építész-mérnök-szobrász csoport dolgozott; nehéz műszaki feladatot kellett megoldani: felvinni az emlékművet a hegycsúcsra és ott olyan statikai megoldást találni, amely a szél és az időjárás viszontagságainak is ellenáll. Ezen problémák elméleti megoldása után 1926-ban kezdett Paul Landowski francia szobrászművész a fej és a kezek megformálásához. A törzs és a karok részletes megtervezését Heitor da Silva Costa építészmérnök végezte.[4] Az óriási mű a húszas évek rendkívül felkapott művészeti irányzatának megfelelően, art deco stílusban készült. A hatalmas Jézus-szobor fő szerkezeti elemeit vasbetonból öntötték, külső borításához a jó ellenállóképességű és a részletek finom kidolgozására is alkalmas zsírkövet használták.[5] A szoborhoz felhasznált követ Svédországból, a Malmö-beli Limhamnból szerezték be. Az emlékművet elemekre bontva szállították Párizsból Rio de Janeiroba, majd – egy külön erre a célra épített – kisvasúttal vitték fel a Corcovadora és a hegyen állították össze. A munkálatok öt évig –1926-1931 – tartottak; a Megváltó Krisztus szobrot 1931. október 12-én ünnepélyes keretek között avatták fel.[5][6] Az emlékmű elkészítésének költsége 250 000 USD volt.[7]

További állomások [szerkesztés]

1965-ben VI. Pál pápa jelenlétében megismételték az avatási szetrartást és ekkorra tökéletesítették az emlékmű világítórendszerét is. A következő nagy ünnepségre 1981. október 12-én került sor II. János Pál pápa jelenlétében a szobor 50. születésnapja alkalmából.

1985-ben kötélvasutat építettek a hegycsúcshoz, amelynek végállomása 40 méterre van a Corcovado legmagasabb pontjától. Innen gyalogosan 220 lépcsőfokon lehet eljutni a szobor lábazatánál kialakított kilátóteraszhoz. A hegy alatt elterülő hatmillió lakosú Rio csodás panorámájában gyönyörködve jobb kéz felől a Copacabana és az Ipanema strand, bal kéz felől a Maracana stadion, valamint a nemzetközi repülőtér látható. Szemben a Cukorsüveg-hegy jellegzetes körvonala rajzolódik ki.

2000-ben és 2001-ben megtisztították és felújították az emlékművet, katódos korrózióvédelemmel látták el, valamint megújították a világítási rendszert és kibővítették a vasútállomást.

A szobor 75. születésnapján, 2006 októberében Eusebio Oscar Scheid kardinális, Rio de Janeiro püspöke, az ország védőszentje Nossa Senhora Aparecida tiszteletére egy kápolnát szentelt fel a szobor tövében, amely azóta keresztelők és mennyegzők kedvelt helyszíne.[6]

A Megváltó Krisztus szobra az ún. „hetek napján”, 2007. július 7-én Lisszabonban megtartott nemzetközi szavazás eredményeként, az egyetlen 20. századi építmény, amely bekerült a világ hét új csodája közé.

Rio de Janeiro látképe a Megváltó szobra alatti kilátóról
http://utazas-nyaralas.info/blog/wp-content/uploads/2007/08/rio-krisztus-szobor.jpg
Asztali nézet